przypadki stomatologiczne

Odbudowa zębów z wykorzystaniem deprogramatora Koisa

Odbudowa startych zębów

Stan początkowy

Pacjent ze znacznym starciem zarówno zębów dolnych (utrata około 1/3 wysokości siekaczy dolnych) jak i powierzchni podniebiennych siekaczy i kłów górnych. U pacjenta dodatkowo występuje wada zgryzu nigdy nieleczona. Obecnie pacjent nie decyduje się na leczenie ortodontyczne.
W obecnej sytuacji w planie leczenia decydujemy się w pierwszym etapie na odbudowę zębów w łuku górnym i dolnym materiałem kompozytowym po uprzedniej deprogramacji. Pozwala to na zabezpieczenie zębów przed ich dalszym ścieranie.

odbudowa silnie startych zębów
deprogramator koisa

Etapy odbudowy zębów

1. Ocena i ewentualne leczenie zębów na podstawie zdjęć rtg/tomografii.

2. Wycisk łuku górnego i dolnego do wykonania laboratoryjnego deprogramatora Koisa.

3. Oddanie deprogramatora, który pacjent nosi przez 4 tygodnie na noc i jak najdłużej w ciągu dnia.

4. Rejestracja prawidłowej relacji szczęki do żuchwy po deprogramacji (zdarza się, że trzeba przedłużyć noszenie deprogramatora)

5. Etap laboratoryjny (współpraca lekarz-technik) celem odbudowy w odpowiedniej wysokości i relacji startych zębów na modelach.

6. Odbudowa na podstawie nawoskowanych modeli w ustach pacjenta (dwie wizyty dzień po dniu trwające ok 4-5godzin).

7. W kolejnym etapie zęby w odcinkach bocznych, posiadające odpowiednie zaguzkowanie i wysokość, zostaną w odpowiednim zakresie zamienione na mosty odbudowujące braki zębów 16 i 25. Opcją alternatywną są implanty w miejsce brakujących zębów, a w ostateczności proteza ruchoma.

8. Ostatnim etapem będzie wykonanie szyny zgryzowej twardej na łuk górny zapobiegającej dalszym zniszczeniom zębów oraz stabilizującą ustalony zgryzienia.

deprogramator koisa na noc
odbudowa i wybielanie zębów

Odbudowa łuków zębowych

Efekt końcowy

Pacjent, po zakończonej odbudowie startych zębów z wykorzystaniem deprogramatora Koisa, został zaopatrzony w szynę, aby ustabilizować efekt i zapobiegać uszkodzeniom odbudowy.

Podkreślamy, że każdy przypadek stomatologiczny ma indywidualny charakter, a finalny wynik zależy od różnorakich czynników. 
Z tego względu nie można zakładać, że końcowy efekt terapii będzie wyglądał tak samo u wszystkich.