gabinet stomatologiczny rzeszów

Leczenie kanałowe Rzeszów

Endodoncja Rzeszów

Leczenie kanałowe zębów jest jedynym sposobem zachowania zęba w następstwie procesu chorobowego miazgi zębowej i przyzębia okołowierzchołkowego. Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe zęba zgodnie z najnowszą wiedzą i nowoczesnymi technikami leczenia endodontycznego pozwala zachować funkcję zęba na wiele kolejnych lat. Brak odpowiedniej techniki w tej dziedzinie stomatologii i brak dostępności do specjalistycznego instrumentarium kilkadziesiąt lat temu, a nierzadko jeszcze kilkanaście lat temu skutkowało tym, że jedną z bardzo powszechnych metod likwidacji bólu i stanu zapalnego miazgi zębowej było usunięcie zęba i w następnym etapie wstawienie zęba pod postacią uzupełnienia protetycznego – mostu lub protezy zdejmowanej.

leczenie kanałowe
leczenie kanałowe zębów

Skuteczne leczenie kanałowe zębów

Prawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe pozwala na pozostawienie zęba w całości, lub w przypadku znacznego zniszczenia części koronowej, tylko korzenia, który jednak będąc „naturalnym implantem” pozwala odbudować brakującą koronę zęba najmniej inwazyjnym sposobem jakim jest wykonanie rekonstrukcji kompozytem światłoutwardzalnym na wkładzie koronowo-korzeniowym lub wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego i następnie korony protetycznej.

Leczenie kanałowe zęba polega na usunięciu miazgi kanałowej, opracowaniu kanału i wypełnieniu go materiałem do wypełniania kanałów jedną ze znanych metod, np. bocznej kondensacji gutaperki lub gutaperką uplastycznioną termicznie.

Decyzja o podjęciu leczenia endodontycznego musi być poprzedzona wykonaniem diagnostycznego zdjęcia rtg zęba. Obecnie w większości gabinetów stomatologicznych ułatwieniem jest radiowizjografia komputerowa pozwalająca wykonać rtg zęba (rvg zęba) w znacznie krótszym czasie i przy minimalnej dawce promieniowania, dużo mniejszej niż w przypadku tradycyjnego rtg zęba na kliszy rentgenowskiej. Na znaczne skrócenie czasu leczenia kanałowego pozwalają różnorodne techniki znieczuleń stomatologicznych miejscowych i ogólnych. Zniesienie odczuć bólowych stanowi mianowicie podstawowy warunek wykonywania wszelkich zabiegów wchodzących w zakres leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe po zatruciu zęba

W leczeniu kanałowym zębów znajdują zastosowanie:

  • znieczulenia nasiękowe,
  • przewodowe śródwięzadłowe,
  • domiazgowe.

Całkowite zniesienie odczuć bólowych dzięki zastosowaniu skutecznego środka znieczulającego pozwala na znaczne skrócenie leczenia kanałowego i ograniczenia czasu leczenia nawet do jednej wizyty.

Lata wstecz w większości przypadków chorób miazgi i związanego z tym intensywnego bólu pierwszym etapem przed podjęciem leczenia kanałowego było zatrucie zęba. Obecnie odstępuje się od metod leczenia mortalnego zapaleń miazgi (usunięcie miazgi po uprzednim zatruciu zęba). Preferowane są zdecydowanie metody przyżyciowego wyłuszczenia miazgi (usunięcie miazgi w znieczuleniu). Obecnie jest to metoda powszechnie stosowana, gdyż najskuteczniej chroni tkanki okołowierzchołkowe przed powstaniem zmian zapalnych. Leczenie kanałowe metodą po uprzednim zastosowaniu środka dewitalizującego (zatrucie zęba) powinno być ograniczone do przypadków kiedy nie ma możliwości wykonania ekstyrpacji przyżyciowej. Leczenie kanałowe po uprzednim zatruciu zęba jest metodą z wyboru u pacjentów ze skazami krwotocznymi oraz uczulonych na środki do znieczuleń miejscowych oraz w sytuacjach, gdy działanie środka znieczulającego jest niewystarczające by bezboleśnie wyłuszczyć miazgę z kanałów.

Leczenie kanałowe zęba – Stomatologia Rainer&Łukoszko

wyposażenie gabinetu stomatologicznego