FAQ

Deprogramator Koisa noszony jest przez okres 4 tygodni. Aby deprogramacja była skuteczna deprogramator zakładamy obowiązkowo na całą noc oraz nosimy jak najdłużej w ciągu dnia.

Nasz gabinet posiada kontrakt z NFZ. Prosimy jednak pamiętać, iż koszyk podstawowych świadczeń jest mocno ograniczony zwłaszcza dla pacjenta dorosłego.

Niestety nie, w naszym gabinecie nie przyjmuje chirurg stomatologiczny.

Tak. W zakresie leczenia zachowawczego jest to 1 rok. W zakresie protetyki 2 lata. Warunkiem są wizyty kontrolne w gabinecie co pół roku.

Zęby 6 to pierwsze stałe zęby trzonowe. Wyrzynają się bezpośrednio za mlecznymi piątkami więc często rodzice nie zauważają że są to nowe zęby. Bywa, że są to pierwsze stałe zęby tzn. u dziecka są jeszcze mleczne jedynki, których wymianę łatwo zauważyć. Wyrzynają się między 5-6 rokiem życia. Bezpośrednio po ich wyrznięciu należy je polakować aby zapobiegać ich próchnicy.

Na pierwszej wizycie dziecka, jeśli jest to wizyta adaptacyjna, nie wykonujemy żadnych zabiegów stomatologicznych. Na tej wizycie zapoznajemy dziecko z gabinetem, sprzętem, lekarzem i nagrodami za dobre sprawowanie i odwagę. Warto wykonać taką wizytę przed jakąkolwiek potrzebą stomatologiczną ponieważ dziecko łatwiej oswaja się z gabinetem i lekarzem wiedząc, że jest to spotkanie "na luzie".

Leczenie kanałowe zęba jest konieczne jako powikłanie głębokiej próchnicy zęba, które może objawiać się bólem bądź też w wyniku czyszczenia tkanek zęba w trakcie leczenia. Często jest konieczne po urazie zęba bądź jako  przygotowanie do prac protetycznych. Polega na udrożnieniu i oczyszczeniu komory i kanałów korzeniowych z żywych bądź martwych tkanek, ich dezynfekcji oraz wypełnieniu odpowiednimi materiałami. W zależności od sytuacji i warunków może być przeprowadzone na jednej bądź kilku wizytach.

Zdjęcia rtg nie są szkodliwe. W naszym gabinecie wykonujemy zdjęcia radiowizjograficzne o minimalnej dawce promieniowania rtg.

Korona protetyczna to inaczej nakładka na ząb w kolorze i kształcie dopasowanym do reszty uzębienia. Może być wykonana z różnych materiałów - metalu, porcelany, cyrkonu, kompozytu.

Most stomatologiczny to połączenie kilku koron uzupełniający brak jednego lub kilku zębów. Jest on założony na stałe poprzez zacementowanie.

Jeśli mamy starte zęby należy umówić się na wizytę stomatologiczną aby dowiedzieć się co jest przyczyną tego stanu. Wtedy zostaje dobrany plan leczenia. Najprostszym sposobem zapobiegania dalszemu starciu jest wykonanie szyny relaksacyjnej.

Rtg pantomograficzne to zdjęcie uzębienia szczęki i żuchwy w obrazie płaskim. Jest to zdjęcie poglądowe, pokazujące większość istniejących problemów bądź upewnienie się o ich braku.

Uzupełnienia protetyczne są ustalane dla danych warunków istniejących u pacjenta. Zawsze lepsze będą uzupełnienia protetyczne stałe niż ruchome.

Leczenie nadwrażliwości zębów wykonuje się głownie u pacjentów dorosłych, u dzieci jest ona rzadko spotykana. Nadwrażliwość na ogół powiązana jest z odsłonięciem szyjek zębowych, starciem zębów oraz ich przeciążeniami. Poza rozwiązaniem istniejących problemów leczenie nadwrażliwości doraźne polega na zastosowaniu lakierów/ pianek oraz doboru odpowiedniej pasty do higieny.

Wypełnienie/plomba w zębie mlecznym może być wykonana z materiału światłoutwardzalnego zarówno białego jak i kolorowego. Ta druga opcja jest często wybierana przez małych pacjentów. Kolorowe plomby zawierają barwnik, który jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia dziecka.

Czas trwania odbudowy startych zębów jest kwestią indywidualną u każdego pacjenta. Jest to często leczenie w różnym zakresie i dlatego czas jest tutaj trudny do określenia. Na ogół na pierwszej wizycie konsultacyjnej pacjent dostaje wstępny czas trwania leczenia i jego etapów.

Na leczenie protetyczne udzielamy gwarancji. W zakresie protetyki stałej (korony, mosty) na 2 lata. W zakresie protez ruchomych na 1 rok. Warunkiem udzielenia gwarancji jest zakończenie zaplanowanego u pacjenta leczenia oraz wizyty kontrolne raz na pół roku.

Zęby po wybieleniu na ogół zachowują wybielony odcień do 1,5- 2 lat. Po tym czasie można bezpiecznie powtórzyć zabieg ich wybielania zarówno gabinetowego jak i nakładkowego.

Szynoproteza jest rodzajem protezy szkieletowej, zalecana u pacjentów z problemami paradontycznymi. Posiada dodatkowy metalowy łuk stabilizujący zęby. W razie utraty któregoś z nich jest możliwość dostawienia do protezy.

Szyna relaksacyjna miękka jest zakładana na dolny łuk. Polecana dla osób o dużo mniejszym nasileniu problemów niż powyżej. Chroni zęby przed ścieraniem, może być użytkowana podczas uprawiania sportów wysiłkowych kiedy mimowolnie zaciskamy zęby, dla relaksacji mięśni.

Szyna Michigan jest szyną twardą , zakładana jest na górny łuk. Jest najbardziej odpowiednią szyną w zaburzeniach w stawie skroniowo-żuchwowym, u
bruksistów, po odbudowach łuków zębowych po deprogramacji.