przypadki stomatologiczne

Licówki porcelanowe

Wykonanie licówek porcelanowych na zęby 13 i 23

Stan początkowy

Do naszego gabinetu stomatologicznego w Rzeszowie zgłosiła się pacjentka, u której w wyniku braku zawiązków górnych dwójek, kły wyrznęły się na ich miejscu. Anatomiczny kształt trójek powodował szpary (tremy) między pierwszymi siekaczami, a kłami, co nie podobało się pacjentce.

W zaistniałej sytuacji najlepszym wyjściem dla uzyskania zadowalającego efektu kosmetycznego jest zmiana kształtu zęba, czyli uzyskanie prze trójkę cech morfologicznych dwójki. Do tej pory pacjentka poddawała się wszelkiego rodzaju rekonstrukcjom za pomocą materiałów kompozytowych. Jednak efekt, o ile był pozytywny, to niestety krótkotrwały. Wypełnienia kompozytowe szybko się przebarwiały lub po prostu odpadały.

licówki porcelanowe
licówki porcelanowe

Plan leczenia stomatologicznego

Razem z pacjentką podjęliśmy decyzję o wykonaniu licówek porcelanowych na zęby 13 i 23, które w miarę możliwości jak najwierniej oddawałyby kształt dwójek.

Pracownia protetyczna , na podstawie modeli, wykonała wax-up (nawoskowany kształt przyszłych zębów-wizualizacja). Dzięki takim modelom lekarz może wykonać prowizoryczne licówki, które są założone na zębach pacjenta.

Pacjent na tym etapie może przekazać lekarzowi swoje sugestie co do przyszłego kształtu licówek. Zdjęcie z prowizorycznymi licówkami zostaje również przesłane do pracowni protetycznej, aby również technik ocenił proporcje uśmiechu, symetrię oraz naniósł własne poprawki.

Likwidacja szpar pomiędzy siekaczami a kłami

Efekt ostateczny

Po oszlifowaniu zębów został pobrany wycisk i założenie licówek tymczasowych. Gotowe licówki porcelanowe zębów mierzymy wstępnie na paście próbnej, tak aby pacjent mógł ocenić czy efekt jest zadowalający. W przypadku naszej pacjentki udało się uzyskać pożądany efekt i licówki porcelanowe zostały zacementowane na stałe.

licówki porcelanowe

Podkreślamy, że każdy przypadek stomatologiczny ma indywidualny charakter, a finalny wynik zależy od różnorakich czynników. 
Z tego względu nie można zakładać, że końcowy efekt terapii będzie wyglądał tak samo u wszystkich.